Mission Statement
headerimage01.jpg

Scholarships

This could be you.

Apply for your scholarship today!

Scholarship_Application.jpg
Application_Process.jpg

 

  

 

Congratulations to Our 2015 Scholarship Recipients!

 

 

 

 AWC Foundation is pleased to announce the 2015 Scholarship Awards recipients. We would like to thank everyone who applied for a scholarship and congratulate those of you who were selected this year.

 

 

2015 Spring and Summer Scholarship Recipients 


AWC “Field of Dreams” Agriculture Endowment

Helene Stefanakos

Keven Urbina

Ethan Raimey

Francisco Gonzalez

AWC Massage Therapy Club Scholarship

Alex Vargas

Priscilla Granados

Ben Nakasawa Memorial Scholarship

Helene Stefanakos

Guillermo Melendrez

Matthew Watson

Bridget's Gift Scholarship

Zuleyma Arrellano

Xiaodong Shi

Carol Backus Memorial Scholarship

Francisco Zacarias

Rosangelica Sanchez

Caitlyn Ratcliff

Juliana Patane

Laura Cornett

Dana McClurg

Mayra Cazares

Cassandra Contreras

Charles Ennis Rice Agriculture Scholarship

Helene Stefanakos

Matthew Watson

Guillermo Melendrez

Amanda Steiner

Brian Barraza

Francisco Gonzalez

Christina Hawkey Scholarship

Maria Mendoza

Dampier Culinary Arts Scholarship

Valeria Cortez

Daniel and Elizabeth (Neahr) O’Neill Memorial Endowed Scholarship

Jesus Torres

Daniel Fauth Scholarship

Leyla Martinez Garces

Daughters of the American Revolution Nursing Scholarship- Yuma Chapter

Kaitlynn Yung

David L. Baughman Memorial Scholarship

Tuan Nguyen

Donald W. Clay Memorial Scholarship

Ethan Raimey

Dorothy A. Taber Memorial Scholarship

Esteban Mendez

Shami Caldwell

Ricardo Reyes

Leanna Babb

Edgar Mendoza General Motors Foundation Automotive Technology Scholarship

Ivan Cervantes

Ricardo Rosales

El Toro Bowl Sponsorship "Business" Scholarship

Leyla Martinez Garces

El Toro Bowl Sponsorship "Law Enforcement" Scholarship

Jessica Weisner

El Toro Bowl Sponsorship "Military Family" Scholarship

Samantha Allen

El Toro Bowl Sponsorship "Nursing" Scholarship

Albert Ramos

Ernest Sr. and Betty Lopez Memorial Scholarship

Isaiah Gaspar

Family & Community Education Scholarship

Luis Valencia

Sandra Lucia Ramirez

Family Studies Scholarship

Luis Valencia

Fern L. Drysdale Memorial Scholarship

Jacqueline Odessa

George H. and Leila M. Payne Scholarship

Andrea Urquidez

Kellsey Jane

Daniel Hernandez

Gonzalo D. and Lucila Huerta Scholarship

Isaiah Gaspar

Goodwill of Central Arizona-Yuma Scholarship Endowment

Ana Rodriguez

Hector G. Uriarte Scholarship

Rosa Valencia

Amanda Talamantes

Herb Morris Basketball Scholarship

Cambrian Antrillo

Evan Zuniga

Helping Hand High School Scholarship

Hailey Smith

Inman Family “Career and Technical Education” Scholarship

Isaiah Gaspar

Inman Family “General Studies” Scholarship

Hassan Martinez

Jacob Louis Daily Memorial Scholarship

Guillermo Melendrez

Keven Urbina

James E. and Alice V. Daly Memorial Scholarship

Ramon Sanchez

Jesus Andrade Scholarship

Helene Stefanakos

Daniel Cervantes

Karl A. and Alma B. Dennis Scholarship

Esteban Mendez

Aylin Gamboa

Jeremy Hice

Kelly and Cheryl Keithly Scholarship

Matthew Watson

Kevin King Memorial Scholarship

Steven Dominguez

M. Doris Westendorf Celebration of Education Scholarship

Francisco Zacarias

Amaris Pauly

Mauratt Endowed Science and Nursing Scholarship

George Onwiler

Bryan Razo

Yesenia Rios

Jesus Verdugo

National Bank of Arizona “Scholastic” Scholarship

Selena Shelton

Parker McCollum Memorial Scholarship

Melissa Montes de Oca Nieves

Gustavo Trujillo Jr.

Richard M. Johnson Memorial Scholarship

Sandra Lucia Ramirez

Robert and Carole Rush Memorial Scholarship

Cesar Meza

Robert J. Moody Memorial Scholarship

Amanda Steiner

Jared Jones

Summit Mechanical Welding Scholarship

Adolfo Anaya

Sunbelt Communications Scholarship

David Loya

Evan Zuniga

Sunnyside Construction Scholarship

Kyrstin Simpson

Sylvia Plotts Scholarship

Edmund Thundercloud

Thomas E. Young II Memorial Scholarship

Daniel Cervantes

Tim Huffman Memorial Scholarship Endowment

Ana Rodriguez

Kyrstin Simpson

TRAX Engineering Scholarship

Juan Urquijo

Miguel Lua

Luis Ortiz

Jesus Landin

Edgar Gomez

TRiO Scholarship

Yesenia Sanchez

Yuma County Republican Women’s Club Scholarship (Bea Strong)

Hassan Martinez

Yuma County Republican Women’s Club Scholarship (Justine Lemke)

Alayna Jones

Yuma County Republican Women’s Club Scholarship (Nikki Ferguson)

Amaris Pauly

Yuma County Republican Women's Club Scholarship (Frank and Pat Cooper)

Kaycie Dahl


Congratulations to the winners and best wishes for a productive and successful academic year!

Site by MGM Design